| Global Score | |
| 38.5 | 41.4 |
| Basic Information | |
| Palm | Plum |
| webOS 1.3.5 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.96 x 2.34 x 0.67 inches | -- |
| 4.89 ounces | -- |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 3.1 inches | 3.5 inches |
| 320 x 480 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 186 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 256 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 524,29 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 4.4 | 2.42 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 5.06 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| EV-DO A and CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.6 | 3.6 |
| Battery Life | |
| 1150mAh Li-Ion Battery | 1350mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 350 hours standby time 5.5 hours talk time | 200 hours standby time 5 hours talk time |
| 2.8 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Plum Trigger is a little bit better than Palm Pre Plus, getting a general score of 41.4 against 38.5. The Plum Trigger construction is noticeably thinner and lighter than the Palm Pre Plus. The Plum Trigger works with Android 4.0 OS, while Palm Pre Plus comes with webOS 1.3.5 OS. The Plum Trigger has a much greater performance than Palm Pre Plus, because it has an extra graphics co-processor and a higher number of cores (and also faster).
The Palm Pre Plus has a little bit better screen than Plum Trigger, because although it has a little bit smaller screen, and they both have exactly the same resolution of 480 x 320px, the Palm Pre Plus also counts with a just a bit more pixels per display inch. Plum Trigger counts with a much better camera than Palm Pre Plus. Both have a back camera with a 3 MP.
The Palm Pre Plus counts with a lot bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Plum Trigger, because although it has no SD extension slot, it also counts with 16 GB internal memory capacity. The Plum Trigger has greater battery duration than Palm Pre Plus, because it has a 17% bigger battery size.
Plum Trigger is not only the best phones between the ones we are comparing, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.