| Global Score | |
| 38.5 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Palm | Samsung |
| webOS 1.3.5 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.96 x 2.34 x 0.67 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 4.89 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 3.1 inches | 4.8 inches |
| 320 x 480 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 186 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 16 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 4.4 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 2.6 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 1150mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 350 hours standby time 5.5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.8 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III Cricket is much better than Palm Pre Plus, getting a 71.5 score against 38.5. Samsung Galaxy S III Cricket works with Android 4.0 OS, and Palm Pre Plus counts with webOS 1.3.5 OS. Samsung Galaxy S III Cricket's construction is a bit lighter and noticeably thinner than Palm Pre Plus.
Samsung Galaxy S III Cricket counts with a better screen than Palm Pre Plus, because it has a lot larger screen, a much higher pixel density and a much better 1280 x 720px resolution. Galaxy S III Cricket counts with a much better storage capacity for games and applications than Palm Pre Plus, because it has a slot for an SD memory card that admits up to 64 GB and 32 GB internal storage capacity.
The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a much better performance than Palm Pre Plus, because it has a larger number of faster cores and an additional graphics processing unit. Galaxy S III Cricket counts with a very superior battery duration than Palm Pre Plus, because it has a 2100mAh battery size.
The Galaxy S III Cricket has a much better camera than Palm Pre Plus, because it has a back camera with a way higher resolution.
Samsung Galaxy S III Cricket and the Palm Pre Plus cost the same, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.