| Global Score | |
| 18.4 | 52.1 |
| Basic Information | |
| Palm | LG |
| Palm OS 4.1 | Android 4.1 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.80 x 3.07 x 0.67 inches | 4.44 x 2.55 x 0.47 inches |
| 6.50 ounces | 4.41 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 75.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 320 x 320 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 152 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| Dragonball VZ (Single-Core 33 MHz) processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 4.41 | 7.47 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| MMC, SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| -- | 3.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 4.2 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 10 hours talk time | 652 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG Optimus L4 II Dual is much better than the Palm Tungsten W, with a overall score of 52.1 against 18.4. LG Optimus L4 II Dual comes with Android 4.1 OS, and Palm Tungsten W has Palm OS 4.1 OS. The LG Optimus L4 II Dual construction is a lot thinner and much lighter than Palm Tungsten W. The LG Optimus L4 II Dual features a lot better screen than Palm Tungsten W, because it has a better 480 x 320 pixels resolution.
The LG Optimus L4 II Dual features a much greater performance than Palm Tungsten W, and although they both have the same number of cores, the LG Optimus L4 II Dual also has an additional graphics processing unit. The LG Optimus L4 II Dual has a greater camera than Palm Tungsten W. LG Optimus L4 II Dual has a much better memory to store more games and applications than Palm Tungsten W.
LG Optimus L4 II Dual features a much better battery lifetime than Palm Tungsten W.
The LG Optimus L4 II Dual costs the same than Palm Tungsten W.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.