| Global Score | |
| 23.8 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Panasonic | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 3.03 x 1.69 x 0.67 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.29 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 112 x 64 pixels | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 230 hours standby time 7.9 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.08 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is way better than the Panasonic GD55, with a overall score of 44.4 against 23.8. The T-Mobile myTouch 4G design is extremely thinner but way heavier than Panasonic GD55. The T-Mobile myTouch 4G has a much faster CPU than Panasonic GD55, because it has a greater number of cores and a graphics processor.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much sharper screen than Panasonic GD55, because it has a way higher resolution of 800 x 480 pixels. T-Mobile myTouch 4G features a much greater memory capacity to install games and applications than Panasonic GD55, because it has a slot for external memory cards that holds a maximum of 32 GB.
T-Mobile myTouch 4G has a very superior battery duration than Panasonic GD55, because it has a 94% larger battery size. The T-Mobile myTouch 4G takes greater videos and photos than Panasonic GD55.
The T-Mobile myTouch 4G and the Panasonic GD55 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.