| Global Score | |
| 26.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Panasonic | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 3.42 x 1.88 x 1.06 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 3.35 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 132 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 6,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.08 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 660mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 290 hours standby time 5 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has an overall score of 77.7, which is way better than Panasonic X11's score of 26.7. The HTC One M9 is a noticeably heavier but much thinner phone than the Panasonic X11. HTC One M9 has a lot better hardware performance than Panasonic X11, because it has a higher number of cores , a 64-bits processing unit and an additional GPU.
The HTC One M9 has a much sharper display than Panasonic X11, because it has a way higher 1920 x 1080px resolution. The HTC One M9 has a greater camera than Panasonic X11, because it has a camera with a lot better resolution. HTC One M9 has a way bigger storage capacity to store more games and applications than Panasonic X11, because it has more internal storage and a SD card slot that supports up to 128 GB.
The HTC One M9 has a much longer battery duration than Panasonic X11, because it has 2840mAh of battery capacity against 660mAh.
Even being the best phone of the ones we compare here, HTC One M9 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.