| Global Score | |
| 26.7 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Panasonic | LG |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 3.42 x 1.88 x 1.06 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 3.35 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 132 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | P-OLED |
| -- | 401 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 6,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.08 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6.2 |
| Battery Life | |
| 660mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 290 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 2 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G Flex 2 has a general score of 75.2, which is a lot better than Panasonic X11's overall score of 26.7. LG G Flex 2 is a much thinner but way heavier phone than the Panasonic X11. The LG G Flex 2 features a much greater hardware performance than Panasonic X11, because it has an extra graphics processing unit, a 64-bits CPU and a greater number of cores (and they are faster).
LG G Flex 2 features a lot better looking screen than Panasonic X11, because it has a lot better resolution of 1920 x 1080px. The LG G Flex 2 features a lot better camera than Panasonic X11, because it has a back facing camera with a lot higher 13 mega-pixels resolution. LG G Flex 2 features a much better storage capacity to store more games and applications than Panasonic X11, because it has an external memory card slot that allows up to 128 GB and 32 GB internal storage.
The LG G Flex 2 has a very superior battery duration than Panasonic X11, because it has a 355 percent greater battery size.
LG G Flex 2 costs a little more money than Panasonic X11, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.