| Global Score | |
| 26.7 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.42 x 1.88 x 1.06 inches | 5.16 x 2.55 x 0.36 inches |
| 3.35 ounces | 4.23 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| $ 180.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 132 x 176 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 326 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.4 |
| Performance | |
| -- | Exynos 3 Quad 3470 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 6,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.08 | 7.59 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 660mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 290 hours standby time 5 hours talk time | 10 hours talk time |
| 2 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 mini has a score of 71.3, which is way better than Panasonic X11's overall score of 26.7. The Galaxy S5 mini is a a lot thinner but a lot heavier cellphone than the Panasonic X11. Galaxy S5 mini has a much powerful CPU than Panasonic X11, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores.
Galaxy S5 mini has a way better display than Panasonic X11, because it has a way better 1280 x 720 resolution. Samsung Galaxy S5 mini has a much better memory capacity for apps and games than Panasonic X11, because it has a SD extension slot that allows a maximum of 64 GB and 15,99 GB more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy S5 mini takes a lot better videos and photos than Panasonic X11, because it has a camera in the back with much more mega-pixels. The Samsung Galaxy S5 mini counts with a really longer battery life than Panasonic X11, because it has 2100mAh of battery capacity.
Galaxy S5 mini costs the same than Panasonic X11.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.