| Global Score | |
| 26.6 | 79 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.43 x 1.85 x 0.94 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.35 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 132 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 4,1 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.08 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 680mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 2.08 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is way better than Panasonic X70, with a 79 score against 26.6. The Samsung Galaxy S4 is a a lot thinner but noticeably heavier cellphone than the Panasonic X70. The Galaxy S4 counts with an incredibly better looking screen than Panasonic X70, because it has a much better 1920 x 1080 resolution.
Samsung Galaxy S4 has a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Panasonic X70, because it has 64 GB internal storage capacity and a SD memory card expansion slot that holds up to 64 GB. Galaxy S4 counts with a way better hardware performance than Panasonic X70, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores.
Galaxy S4 takes greater photos and videos than Panasonic X70, because it has a way more mega-pixels back-facing camera. Samsung Galaxy S4 has a very superior battery lifetime than Panasonic X70, because it has a 2600mAh battery capacity against 680mAh.
The Galaxy S4 is not only the best phones in this comparison, but it's also the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.