| Global Score | |
| 28.1 | 79 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| Symbian 6.0 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.94 x 1.89 x 0.67 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.49 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 208 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 230 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.08 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is much better than the Panasonic X800, with a 79 score against 28.1. Samsung Galaxy S4's body is a lot thinner but extremely heavier than Panasonic X800. Samsung Galaxy S4 has Android 4.4 OS, and Panasonic X800 comes with Symbian 6.0 OS. Samsung Galaxy S4 has a much better looking screen than Panasonic X800, because it has a lot higher resolution of 1920 x 1080.
Galaxy S4 has a much powerful CPU than Panasonic X800, because it has a larger number of cores and an extra graphics processing unit. Galaxy S4 shoots much better photographs and videos than Panasonic X800, because it has a camera in the back with a much higher resolution. The Galaxy S4 has much more storage to store more games and applications than Panasonic X800.
Galaxy S4 features a really longer battery performance than Panasonic X800, because it has a 271% more battery capacity.
The Samsung Galaxy S4 not only is the best devices of the ones we are comparing here, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.