| Global Score | |
| 26.5 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.42 x 1.85 x 0.94 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.24 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 99.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 132 x 176 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.08 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 680mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.08 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S III Cricket is way better than the Panasonic X88, having a 71.5 score against 26.5. Galaxy S III Cricket is a heavier but noticeably thinner device than Panasonic X88. The Samsung Galaxy S III Cricket has a way better hardware performance than Panasonic X88, because it has an additional graphics processing unit and more cpu cores.
The Galaxy S III Cricket counts with a much better looking screen than Panasonic X88, because it has a way better 1280 x 720 pixels resolution. The Galaxy S III Cricket counts with a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Panasonic X88, because it has a SD extension slot that supports a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S III Cricket shoots a lot better pictures and videos than Panasonic X88, because it has a lot better resolution back-facing camera. The Samsung Galaxy S III Cricket features a way better battery duration than Panasonic X88, because it has a 209% more battery capacity.
Samsung Galaxy S III Cricket costs a little more than the Panasonic X88, but it's still a great deal, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.