| Global Score | |
| 27.8 | 74.8 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 4.06 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Moto G5S Plus has a global score of 74.8, which is a lot better than Panasonic Z800's score of 27.8. The Moto G5S Plus is a noticeably thinner but much heavier cellphone than the Panasonic Z800. Moto G5S Plus counts with a much sharper display than Panasonic Z800, because it has a lot better 1080 x 1920 resolution.
The Moto G5S Plus has a much powerful CPU than Panasonic Z800, because it has more CPU cores. Moto G5S Plus features a very superior storage to install applications and games than Panasonic Z800. Motorola Moto G5S Plus features a much better battery duration than Panasonic Z800. The Moto G5S Plus features a very superior camera than Panasonic Z800, because it has a camera with much more megapixels.
The Moto G5S Plus is a bit more expensive than the Panasonic Z800, but it's still a good choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.