| Global Score | |
| 27.8 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Motorola |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-02-07 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 6.18 x 2.96 x 0.31 inches |
| 4.06 ounces | 6.07 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Glass (Corning Gorilla Glass 3) and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 2270 x 1080 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 405 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 632 SDM632 chipset |
| processor | Kryo 250, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 8.91 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Moto G7 has a global score of 75.2, which is much better than Panasonic Z800's 27.8 score. The Moto G7 is a way thinner but heavier cellphone than the Panasonic Z800. Moto G7 features an incredibly better screen than Panasonic Z800, because it has a way better 1080 x 2270px resolution. Moto G7 counts with a much greater storage to store more games and applications than Panasonic Z800.
Moto G7 counts with an extremely better processor than Panasonic Z800, because it has a larger number of cores. Motorola Moto G7 features a much longer battery performance than Panasonic Z800. The Moto G7 features a much better camera than Panasonic Z800, because it has a lot more mega pixels camera.
Despite of being the best phone in this comparison, the Moto G7 is also a bit cheaper, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.