| Global Score | |
| 27.8 | 72.6 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Motorola |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-02-07 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 6.33 x 2.99 x 0.37 inches |
| 4.06 ounces | 6.98 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1570 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 279 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 632 SDM632 chipset |
| processor | Kryo 250, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 8.91 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 9.84 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.34 inches (1/2.9") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Motorola Moto G7 Power is way better than the Panasonic Z800, getting a 72.6 score against 27.8. The Motorola Moto G7 Power is a incredibly thinner but notably heavier phone than the Panasonic Z800. The Motorola Moto G7 Power counts with a much more powerful CPU than Panasonic Z800, because it has a larger number of cores.
Motorola Moto G7 Power counts with a much better display than Panasonic Z800, because it has a much better resolution of 720 x 1570px. The Moto G7 Power has a way bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Panasonic Z800. Moto G7 Power counts with a way better camera than Panasonic Z800, because it has a much better 12 mega-pixels resolution camera in the back.
The Moto G7 Power counts with a very superior battery performance than Panasonic Z800.
The Moto G7 Power is not only the best phones of the ones we compare here, but it's also the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.