| Global Score | |
| 27.8 | 79 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.06 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has a global score of 79, which is a lot better than Panasonic Z800's global score of 27.8. Samsung Galaxy S4 is a thinner but somewhat heavier phone than Panasonic Z800. Samsung Galaxy S4 counts with a much powerful CPU than Panasonic Z800, because it has an extra graphics co-processor and a greater number of faster cores.
Samsung Galaxy S4 features an incredibly better screen than Panasonic Z800, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080. The Galaxy S4 features much more storage for applications, games, photos and videos than Panasonic Z800. The Galaxy S4 takes much better photos and videos than Panasonic Z800, because it has a much better resolution camera in the back.
The Samsung Galaxy S4 has a superior battery performance than Panasonic Z800.
Even being the best phone between the ones we are comparing, Galaxy S4 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.