| Global Score | |
| 27.8 | 71.7 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-07 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 5.56 x 2.74 x 0.35 inches |
| 4.06 ounces | 5.50 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 139.00 | $ 133.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi 4 Prime has a general score of 71.7, which is a lot better than Panasonic Z800's 27.8 score. Xiaomi Redmi 4 Prime's design is notably heavier but a lot thinner than the Panasonic Z800. Xiaomi Redmi 4 Prime features a much sharper display than Panasonic Z800, because it has a much higher 1080 x 1920 resolution.
Xiaomi Redmi 4 Prime features a way bigger memory capacity for applications and games than Panasonic Z800. Xiaomi Redmi 4 Prime features a lot better processing power than Panasonic Z800, because it has a higher number of cores (and also faster). Xiaomi Redmi 4 Prime captures a lot better videos and photos than Panasonic Z800, because it has a way more megapixels back facing camera.
Xiaomi Redmi 4 Prime has a much longer battery performance than Panasonic Z800.
In addition to being the best phone of the ones we compare here, Xiaomi Redmi 4 Prime is also cheaper than the Panasonic Z800.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.