| Global Score | |
| 27.8 | 71.8 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-02-14 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 5.94 x 2.99 x 0.33 inches |
| 4.06 ounces | 5.82 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 139.00 | $ 145.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xiaomi Redmi Note 4X has a general score of 71.8, which is way better than the Panasonic Z800's score of 27.8. The Xiaomi Redmi Note 4X is a incredibly thinner but incredibly heavier cellphone than the Panasonic Z800. The Xiaomi Redmi Note 4X counts with a much better looking display than Panasonic Z800, because it has a much higher 1080 x 1920 resolution.
The Xiaomi Redmi Note 4X has a much better performance than Panasonic Z800, because it has more cores. The Xiaomi Redmi Note 4X counts with a much better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Panasonic Z800. Xiaomi Redmi Note 4X has a much better battery performance than Panasonic Z800.
Xiaomi Redmi Note 4X counts with a very superior camera than Panasonic Z800, because it has a much better 13 MP resolution camera in the back.
The Xiaomi Redmi Note 4X costs a bit more than Panasonic Z800, but it's still a convenient choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.