| Global Score | |
| 28.7 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Pantech | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 4.00 x 2.00 x 0.70 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| 3.40 ounces | 4.51 ounces |
| -- | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 4.3 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | -- |
| 128 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 21,5 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.48 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Kyocera Hydro Elite is much better than the Pantech Breeze, having a 59.6 score against 28.7. Kyocera Hydro Elite is a way thinner but heavier cellphone than the Pantech Breeze. Kyocera Hydro Elite has a very superior processor than Pantech Breeze, because it has more CPU cores and an extra GPU.
Kyocera Hydro Elite counts with a much sharper display than Pantech Breeze, because it has a much higher resolution of 1280 x 720px, a way larger display and a lot greater count of pixels per screen inch. The Kyocera Hydro Elite captures a lot better photos and videos than Pantech Breeze, because it has a camera in the back with way more mega-pixels.
Kyocera Hydro Elite features much more memory to install games and applications than Pantech Breeze, because it has a SD extension slot that admits a maximum of 32 GB and more internal memory capacity. The Kyocera Hydro Elite has a very superior battery life than Pantech Breeze, because it has 2100mAh of battery capacity.
The Kyocera Hydro Elite and the Pantech Breeze cost exactly the same, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.