| Global Score | |
| 31.3 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Pantech | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.50 x 2.40 x 0.39 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.30 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.5 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 167 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 204,8 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.8 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.4 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than the Pantech Link II, with a 76.4 score against 31.3. LG G3 is a somewhat thinner but heavier phone than the Pantech Link II. LG G3 counts with an incredibly better display than Pantech Link II, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440 pixels, a lot larger display and way more pixels per inch in the display.
LG G3 features a much better performance than Pantech Link II, because it has an extra graphics processing unit and more processing cores. The LG G3 has a lot bigger memory capacity to store more games and applications than Pantech Link II, because it has more internal memory capacity. The LG G3 features a much longer battery performance than Pantech Link II, because it has a 3000mAh battery size.
The LG G3 takes much clearer videos and photos than Pantech Link II, because it has a back camera with a much higher resolution.
LG G3 is a bit more expensive than the Pantech Link II, but it's still a convenient choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.