| Global Score | |
| 33.3 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Philips | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.13 x 1.85 x 0.54 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.92 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 11,26 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 6.16 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 980mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 655 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is way better than Philips 392, having a 76.1 score against 33.3. Samsung Galaxy S4 is a heavier but notably thinner phone than the Philips 392. Galaxy S4 counts with a much more vibrant screen than Philips 392, because it has a way better display pixel density and a much higher 1920 x 1080 pixels resolution.
The Samsung Galaxy S4 counts with a much greater hardware performance than Philips 392, because it has an additional graphics processing unit and more cpu cores. Samsung Galaxy S4 captures much clearer pictures and videos than Philips 392, because it has a back-facing camera with a much higher resolution.
Galaxy S4 has a superior storage capacity for games and applications than Philips 392, because it has 16 GB internal storage capacity. Galaxy S4 has a much longer battery life than Philips 392, because it has 2600mAh of battery capacity.
The Samsung Galaxy S4 costs a little more money than Philips 392, but it's still a great choice, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.