|
|
| Global Score | |
| 32.8 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Philips | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 4.17 x 2.20 x 0.59 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| 3.45 ounces | 4.51 ounces |
| -- | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 4.3 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | -- |
| 154 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 11,26 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM, Dual SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 2.5 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Kyocera Hydro Elite has a general score of 59.6, which is much better than Philips 699's 32.8 general score. The Kyocera Hydro Elite design is incredibly thinner but incredibly heavier than the Philips 699. Kyocera Hydro Elite has a much greater performance than Philips 699, because it has an extra graphics processing unit and 2 more CPU cores.
Kyocera Hydro Elite features an incredibly better looking screen than Philips 699, because it has a much higher resolution of 1280 x 720 pixels, a much larger screen and a much greater pixel quantity per display inch. The Kyocera Hydro Elite features a very superior memory to install applications and games than Philips 699, because it has 16 GB internal storage capacity.
The Kyocera Hydro Elite features a superior battery duration than Philips 699, because it has 2100mAh of battery capacity. The Kyocera Hydro Elite shoots greater photographs and videos than Philips 699, because it has a much better 1920x1080 (Full HD) video quality and a lot more megapixels back facing camera.
Kyocera Hydro Elite costs the same than Philips 699, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.