| Global Score | |
| 28 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Philips | LG |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 4.17 x 1.81 x 0.71 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 3.14 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 189.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | P-OLED |
| -- | 401 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 7,17 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.63 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6.2 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The LG G Flex 2 is a lot better than the Philips 755, having a score of 75.2 against 28. LG G Flex 2's construction is notably thinner but incredibly heavier than the Philips 755. LG G Flex 2 counts with an incredibly better display than Philips 755, because it has a way higher 1920 x 1080 resolution.
The LG G Flex 2 counts with a much bigger memory capacity for applications and games than Philips 755, because it has 32 GB internal storage capacity and an external memory card slot that admits up to 128 GB. LG G Flex 2 counts with a much greater hardware performance than Philips 755, because it has 8 more cores, an extra GPU and a 64 bits processor.
LG G Flex 2 takes a lot better videos and photos than Philips 755, because it has a much better 13 MP resolution back camera. The LG G Flex 2 features a much better battery duration than Philips 755, because it has 3000mAh of battery capacity instead of 720mAh.
In addition to being the best phone in our current comparison, the LG G Flex 2 is also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.