| Global Score | |
| 28 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Philips | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.17 x 1.81 x 0.71 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.14 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 189.00 | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 7,17 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is way better than Philips 755, having a 76.4 score against 28. LG G3's body is a lot thinner but notably heavier than Philips 755. The LG G3 features a much sharper screen than Philips 755, because it has a way better 2560 x 1440 resolution. The LG G3 features much more memory for applications and games than Philips 755, because it has an external memory slot that holds up to 128 GB and 32 GB internal storage.
LG G3 has a way better performance than Philips 755, because it has a graphics co-processor and a larger number of cores. LG G3 shoots much clearer videos and photos than Philips 755, because it has a back-facing camera with a much better 13 MP resolution. LG G3 has a way better battery duration than Philips 755, because it has a 317% larger battery size.
LG G3 costs exactly the same than the Philips 755.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.