| Global Score | |
| 28 | 74.8 |
| Basic Information | |
| Philips | Samsung |
| -- | Android 4.3, 4.1.2, 4.1.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-05-03 |
| 4.17 x 1.81 x 0.71 inches | 5.38 x 2.78 x 0.34 inches |
| 3.14 ounces | 4.69 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown, Gray, Pink, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 189.00 | $ 195.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.6 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 7,17 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 580 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.08 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III has a global score of 74.8, which is a lot better than the Philips 755's general score of 28. Samsung Galaxy S III's construction is incredibly heavier but extremely thinner than Philips 755. Samsung Galaxy S III has a much better performing CPU than Philips 755, because it has a graphics processing unit and a higher number of cores (and also faster).
Galaxy S III has an incredibly better screen than Philips 755, because it has a lot higher 1280 x 720px resolution. Galaxy S III counts with a greater camera than Philips 755, because it has a back-facing camera with way more MP. The Galaxy S III features a much better memory capacity for games and applications than Philips 755, because it has more internal storage and an external memory card slot that supports a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S III counts with a really longer battery lifetime than Philips 755, because it has a 2100mAh battery capacity against 720mAh.
Samsung Galaxy S III is a little more expensive than Philips 755, but it's still a convenient choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.