| Global Score | |
| 28 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Philips | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.86 x 1.73 x 0.71 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.14 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 105.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 7,17 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.08 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III has an overall score of 70.8, which is much better than Philips 759's 28 score. Galaxy S III is a a lot thinner but way heavier cellphone than Philips 759. The Galaxy S III has a lot better display than Philips 759, because it has a much higher 1280 x 720 pixels resolution. The Galaxy S III features a much greater memory to store more games and applications than Philips 759, because it has 16 GB internal storage and a slot for external memory cards that holds up to 64 GB.
Galaxy S III has a much faster CPU than Philips 759, because it has a higher number of cores and an extra graphics processor. The Galaxy S III shoots much better videos and photos than Philips 759, because it has a way better resolution back-facing camera. The Samsung Galaxy S III counts with a really longer battery performance than Philips 759, because it has 2100mAh of battery capacity.
The Samsung Galaxy S III costs a little more money than Philips 759, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.