|
|
| Global Score | |
| 29.2 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Philips | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.35 x 1.85 x 0.98 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.21 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 59.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 128 x 160 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 71 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.7 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| Storage | |
| 9,22 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 2.00 MP |
| 3.63 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 400 hours standby time 4 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 1.92 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| Infra-red port | -- |
The Samsung C3590 has a global score of 39.7, which is much better than the Philips 855's general score of 29.2. Samsung C3590's construction is a lot thinner but just a bit heavier than the Philips 855. The Samsung C3590 has a better processing power than Philips 855, because it has an additional graphics processor and more processing cores.
Samsung C3590 features a much more vibrant display than Philips 855, because it has a way higher pixels number per inch in the screen and a much higher resolution of 320 x 240. The Samsung C3590 counts with a superior memory to install games and applications than Philips 855, because it has a slot for external memory cards that supports up to 32 GB.
The Samsung C3590 captures greater photographs and videos than Philips 855, because it has a lot more mega-pixels camera in the back. Samsung C3590 counts with greater battery performance than Philips 855, because it has 800mAh of battery capacity.
Samsung C3590 costs a little more money than Philips 855, but it's still a good choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.