| Global Score | |
| 36.5 | 65.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.0.3, 2.3.6, 2.3.5 |
| -- | 2011-08-30 |
| 3.84 x 2.04 x 0.58 inches | 5.11 x 2.71 x 0.37 inches |
| 3.60 ounces | 4.77 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED Plus |
| 141 pixels per inch | 207 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 7.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.31 inches (1/3.2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.36 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.5 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1850mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 3.5 hours talk time | 167 hours standby time 7 hours talk time |
| 2.24 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S II T-Mobile has a score of 65.3, which is way better than Samsung Alias's global score of 36.5. Galaxy S II T-Mobile's design is incredibly heavier but extremely thinner than the Samsung Alias. The Samsung Galaxy S II T-Mobile counts with a much better looking display than Samsung Alias, because it has a lot better 800 x 480 resolution and a better number of pixels per screen inch.
Galaxy S II T-Mobile features a much better performing processing unit than Samsung Alias, because it has more processing cores and an extra graphics processor. The Galaxy S II T-Mobile shoots way better photos and videos than Samsung Alias, because it has a back-facing camera with way more mega-pixels.
The Samsung Galaxy S II T-Mobile has much more memory capacity for applications and games than Samsung Alias, because it has 15,94 GB more internal memory capacity. Samsung Galaxy S II T-Mobile has a much better battery performance than Samsung Alias, because it has a 1850mAh battery size.
Galaxy S II T-Mobile and the Samsung Alias cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.