| Global Score | |
| 36.5 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.84 x 2.04 x 0.58 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.60 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 141 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 6.16 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 3.5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S III is way better than Samsung Alias, with a general score of 70.8 against 36.5. The Samsung Galaxy S III is a a lot thinner but way heavier phone than Samsung Alias. The Samsung Galaxy S III features a really superior performance than Samsung Alias, because it has an extra graphics co-processor and more cpu cores.
Samsung Galaxy S III features a lot better looking screen than Samsung Alias, because it has a lot higher 1280 x 720 resolution and a way better screen pixel density. The Galaxy S III counts with a lot better camera than Samsung Alias, because it has a lot better resolution back-facing camera. Galaxy S III features a much better storage capacity for games and applications than Samsung Alias, because it has 16 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy S III has a much better battery performance than Samsung Alias, because it has a 163% larger battery capacity.
The Galaxy S III costs exactly the same than the Samsung Alias, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.