| Global Score | |
| 35.8 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 3.78 x 1.89 x 0.75 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 3.60 ounces | 5.54 ounces |
| Black and Red | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 175.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | S-LCD 3 |
| 182 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 600 hours standby time 5 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has a general score of 77.7, which is a lot better than Samsung Chrono 2's score of 35.8. HTC One M9 is a way heavier but notably thinner cellphone than the Samsung Chrono 2. HTC One M9 counts with a much sharper screen than Samsung Chrono 2, because it has a much larger display, a much higher pixels amount per inch of display and a way better 1920 x 1080px resolution.
The HTC One M9 features a way bigger memory for apps and games than Samsung Chrono 2. HTC One M9 has an extremely better processing unit than Samsung Chrono 2, because it has a 64-bits processor, an extra graphics processing unit and more cores. HTC One M9 takes greater photographs and videos than Samsung Chrono 2, because it has a lot better resolution back facing camera.
HTC One M9 features a very superior battery life than Samsung Chrono 2, because it has a 184 percent larger battery size.
The HTC One M9 is a little more expensive than Samsung Chrono 2, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.