| Global Score | |
| 35.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.78 x 1.89 x 0.75 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 3.60 ounces | 6.02 ounces |
| Black and Red | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 175.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.2 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 182 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (933 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 600 hours standby time 5 hours talk time | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z3 has an overall score of 77.3, which is much better than the Samsung Chrono 2's 35.8 general score. The Xperia Z3 body is incredibly thinner but heavier than Samsung Chrono 2. Sony Xperia Z3 has a lot better display than Samsung Chrono 2, because it has a much bigger screen, a lot better display density and a lot higher resolution of 1920 x 1080px.
The Sony Xperia Z3 counts with a very superior processor than Samsung Chrono 2, because it has a larger number of cores (and also faster) and an additional graphics co-processor. Xperia Z3 has a much better storage for apps and games than Samsung Chrono 2. Xperia Z3 counts with a superior battery life than Samsung Chrono 2, because it has 3200mAh of battery capacity.
Xperia Z3 counts with a way better camera than Samsung Chrono 2, because it has a back-facing camera with a much better 20.7 megapixels resolution.
Even being the best phone in our comparison, the Sony Xperia Z3 is also a bit cheaper, making it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.