| Global Score | |
| 30 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.81 x 1.78 x 0.71 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.38 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 1,54 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.1 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy S4 has a global score of 76.1, which is a lot better than the Samsung E1360's 30 overall score. Samsung Galaxy S4 is a much heavier but a lot thinner device than Samsung E1360. The Samsung Galaxy S4 has a much powerful processor than Samsung E1360, because it has an extra graphics processing unit and a larger number of cores (and also faster).
The Galaxy S4 counts with a way better looking display than Samsung E1360, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080 pixels, a way higher pixels quantity per inch of screen and a way bigger display. The Samsung Galaxy S4 has a much better camera than Samsung E1360. The Galaxy S4 has much more memory capacity to install applications and games than Samsung E1360, because it has 16 GB internal storage and a SD extension slot that holds a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 has a very superior battery performance than Samsung E1360, because it has 2600mAh of battery capacity against 800mAh.
Galaxy S4 costs a little more money than Samsung E1360, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.