| Global Score | |
| 38.1 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 4.40 x 2.10 x 0.50 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 3.50 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 190.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | P-OLED |
| 133 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 524,29 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 2.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.73 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.8 | 6.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 252 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G Flex 2 is a lot better than the Samsung Flight II, with a 75.2 score against 38.1. LG G Flex 2's design is notably heavier but a lot thinner than the Samsung Flight II. The LG G Flex 2 features a way better looking display than Samsung Flight II, because it has a lot better resolution of 1920 x 1080, a way higher display pixels density and a much bigger screen.
The LG G Flex 2 counts with a very superior processor than Samsung Flight II, because it has a greater number of cores, an additional graphics co-processor and a 64-bit processing unit. The LG G Flex 2 takes much better photographs and videos than Samsung Flight II, because it has a camera in the back with way more mega-pixels.
The LG G Flex 2 features a much better storage capacity to install games and applications than Samsung Flight II, because it has 31,49 GB more internal memory and a SD extension slot that holds a maximum of 128 GB. The LG G Flex 2 has a much longer battery performance than Samsung Flight II.
In addition to being the best phone of the ones we compare here, LG G Flex 2 is also the cheapest one, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.