| Global Score | |
| 38.1 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.40 x 2.10 x 0.50 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.50 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 190.00 | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 133 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 524,29 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 2.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.8 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 252 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than the Samsung Flight II, getting a score of 76.4 against 38.1. The LG G3 is a notably heavier but extremely thinner phone than Samsung Flight II. LG G3 counts with a very superior processing unit than Samsung Flight II, because it has a graphics processor and a greater number of cores.
The LG G3 features a lot better looking display than Samsung Flight II, because it has a way better resolution of 2560 x 1440, way more pixels per screen inch and a lot larger display. The LG G3 takes greater photographs and videos than Samsung Flight II, because it has a back facing camera with much more mega-pixels.
LG G3 has a much bigger memory to install applications and games than Samsung Flight II, because it has an external memory slot that holds up to 128 GB and more internal storage. LG G3 has a superior battery duration than Samsung Flight II.
LG G3 not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.