| Global Score | |
| 38.1 | 41.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | Plum |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.40 x 2.10 x 0.50 inches | -- |
| 3.50 ounces | -- |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 190.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 3.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 133 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 256 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 524,29 MB internal memory | 524,29 MB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 2.1 | 2.42 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 4.73 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.8 | 3.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1350mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 252 hours standby time 5 hours talk time | 200 hours standby time 5 hours talk time |
| 1.36 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Plum Trigger has a global score of 41.4, which is a bit better than the Samsung Flight II's 38.1 overall score. Plum Trigger is a incredibly lighter and noticeably thinner phone than Samsung Flight II. The Plum Trigger counts with a better screen than Samsung Flight II, because it has a larger display, a just a little higher display pixels density and a lot higher resolution of 480 x 320.
Plum Trigger counts with a bigger storage for applications and games than Samsung Flight II, and although they both have exactly the same internal storage capacity, the Plum Trigger also has a SD memory slot that supports up to 32 GB. The Plum Trigger counts with a very superior hardware performance than Samsung Flight II, because it has a graphics processor and a greater number of faster cores.
The Plum Trigger features a very superior battery performance than Samsung Flight II. Plum Trigger counts with a much better camera than Samsung Flight II, because it has a back facing camera with lot more mega-pixels.
Despite of being the best phone between the ones we are comparing, the Plum Trigger is also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.