| Global Score | |
| 32.6 | 79.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android 4.0 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 6.08 x 2.99 x 0.31 inches |
| -- | 6.35 ounces |
| -- | Black, Gold and Gray |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 530.00 | $ 545.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 2160 x 3840 pixels (4K) |
| -- | IPS LCD |
| 167 pixels per inch | 801 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 10.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 0 | 8.56 |
| Camera | |
| -- | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 3430mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 630 hours standby time 15.2 hours talk time |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Sony Xperia Z5 Premium is a lot better than the Galaxy M, having a global score of 79.8 against 32.6. Both of these phones include Android OS (operating system), but Sony Xperia Z5 Premium has a newer 5.1 version and Galaxy M has Android 4.0, so it gives some additional features. The Xperia Z5 Premium features a way better hardware performance than Galaxy M, because it has an additional graphics processor and a higher number of faster cores.
The Sony Xperia Z5 Premium has a way better looking screen than Samsung Galaxy M, because it has a much better pixel amount per inch of display. Xperia Z5 Premium has a lot bigger memory to install games and applications than Galaxy M, because it has a slot for an external memory card that allows a maximum of 200 GB.
Xperia Z5 Premium counts with a very superior battery lifetime than Samsung Galaxy M. Xperia Z5 Premium shoots much clearer pictures and videos than Samsung Galaxy M.
Xperia Z5 Premium is a little more expensive than the Samsung Galaxy M, but it's still a great choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.