| Global Score | |
| 80.2 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | HTC |
| Android | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Glass | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | S-LCD 3 |
| 501 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.23 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S24 Ultra has a general score of 80.2, which is a little bit better than the HTC One M9's overall score of 77.7. The Galaxy S24 Ultra design is lighter and incredibly thinner than HTC One M9. The Galaxy S24 Ultra has Android operating system, and HTC One M9 counts with Android 5.0 operating system.
The HTC One M9 counts with a way better performance than Samsung Galaxy S24 Ultra, because although it has 5 GB lesser RAM memory, and they both have the same number of cores, the HTC One M9 also counts with a 64-bits processing unit and an additional GPU. The HTC One M9 features a brighter screen than Galaxy S24 Ultra, although it has a lot lower 1920 x 1080 resolution, a way smaller screen and a little worse pixels amount per screen inch.
The Samsung Galaxy S24 Ultra counts with a bit better camera than HTC One M9, because it has a way higher 200 MP resolution back-facing camera. Galaxy S24 Ultra features much more storage for games and applications than HTC One M9, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage.
Galaxy S24 Ultra has a much longer battery performance than HTC One M9, because it has a 5000mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.