| Global Score | |
| 80.2 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.23 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is a little bit better than Samsung Galaxy S24 Ultra, with an 81.2 score against 80.2. Galaxy Note 3 comes with Android 5.0 operating system, while Samsung Galaxy S24 Ultra comes with Android operating system. The Galaxy Note 3 features a better screen than Galaxy S24 Ultra, although it has a lot lower resolution of 1920 x 1080, a just a bit inferior pixels quantity per inch in the display and a little smaller display.
Samsung Galaxy Note 3 counts with an extremely better processing unit than Samsung Galaxy S24 Ultra, because although it has 4 lesser processing cores (although they are faster) and 5 GB less RAM memory, it also counts with a graphics processor. Galaxy S24 Ultra counts with a much greater storage capacity to store more games and applications than Galaxy Note 3, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Samsung Galaxy S24 Ultra shoots a little bit better photos and videos than Samsung Galaxy Note 3, because it has a way more mega-pixels back camera. The Galaxy S24 Ultra counts with a much better battery lifetime than Galaxy Note 3, because it has a 5000mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.