| Global Score | |
| 80.2 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.5 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.23 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 4 is slightly better than Galaxy S24 Ultra, getting an 81.6 score against 80.2. The Samsung Galaxy Note 4 comes with Android 5.0 OS, and Galaxy S24 Ultra comes with Android OS. Samsung Galaxy Note 4 counts with a better looking screen than Galaxy S24 Ultra, because although it has a little bit smaller screen and a quite lower 2560 x 1440 resolution, it also counts with a quite higher screen density.
The Galaxy Note 4 has a really superior hardware performance than Galaxy S24 Ultra, because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics co-processor. The Galaxy S24 Ultra counts with a much better memory for applications, games, photos and videos than Galaxy Note 4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage.
The Galaxy S24 Ultra captures slightly better pictures and videos than Galaxy Note 4, because it has a way more megapixels back camera. Samsung Galaxy S24 Ultra features a much longer battery lifetime than Samsung Galaxy Note 4, because it has a 55 percent greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.