| Global Score | |
| 80.2 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Glass | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.23 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.8 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S24 Ultra is just a bit better than Samsung Galaxy S4, getting an 80.2 score against 79. Samsung Galaxy S24 Ultra is a a lot lighter and a lot thinner cellphone than Samsung Galaxy S4. The Samsung Galaxy S24 Ultra has Android operating system, and Samsung Galaxy S4 has Android 4.4 operating system.
The Galaxy S4 features a really superior performance than Galaxy S24 Ultra, because although it has 6 GB lesser RAM and a lower number of cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit. Samsung Galaxy S4 has a more vivid display than Samsung Galaxy S24 Ultra, although it has a much lower 1920 x 1080 resolution, a little bit worse number of pixels per inch of display and a lot smaller display.
Samsung Galaxy S24 Ultra features a better camera than Galaxy S4, because it has a lot more mega-pixels back facing camera. Samsung Galaxy S24 Ultra features much more memory for games and applications than Samsung Galaxy S4, because although it has no external memory slot, it also counts with 192 GB more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy S24 Ultra features a superior battery lifetime than Samsung Galaxy S4, because it has a 5000mAh battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.