| Global Score | |
| 80.2 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Glass | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.23 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 has a score of 80.8, which is slightly better than the Samsung Galaxy S24 Ultra's global score of 80.2. Galaxy S5 works with Android 4.4.2 OS, while Samsung Galaxy S24 Ultra comes with Android OS. The Samsung Galaxy S5 features a much sharper screen than Galaxy S24 Ultra, because although it has a lot smaller display and a lot worse resolution of 1920 x 1080 pixels, it also counts with a bit better pixel quantity in each display inch.
The Galaxy S24 Ultra counts with a much greater memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy S5, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage. The Galaxy S5 features a really superior processing power than Galaxy S24 Ultra, because although it has 4 less CPU cores (although they are faster) and 5 GB less RAM, it also counts with an extra graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S24 Ultra counts with a way better battery life than Galaxy S5, because it has 5000mAh of battery capacity. The Galaxy S24 Ultra captures a little bit better videos and photos than Galaxy S5, because it has a way better 200 mega pixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.