| Global Score | |
| 80.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.23 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S24 Ultra has a score of 80.2, which is a bit better than Xperia Z3's general score of 77.3. Samsung Galaxy S24 Ultra is a a lot thinner and way lighter phone than the Xperia Z3. The Samsung Galaxy S24 Ultra has Android operating system, while Xperia Z3 comes with Android 4.4.4 operating system.
Sony Xperia Z3 counts with a much powerful processing unit than Samsung Galaxy S24 Ultra, because although it has 5 GB less RAM memory and an inferior number of cores (but faster), it also counts with an extra graphics processor. Xperia Z3 counts with a much more vibrant screen than Galaxy S24 Ultra, although it has a quite worse number of pixels per display inch, a way worse 1920 x 1080 resolution and a lot smaller screen.
The Xperia Z3 captures clearer videos and photos than Galaxy S24 Ultra, although it has a camera with much less MP. Galaxy S24 Ultra has a much greater storage to store more apps and games than Xperia Z3, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity.
Samsung Galaxy S24 Ultra has a very superior battery performance than Sony Xperia Z3, because it has a 56 percent more battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.