| Global Score | |
| 80.2 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Glass | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.23 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.8 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S24 Ultra has a general score of 80.2, which is a bit better than the Xperia Z5's 77.6 overall score. Samsung Galaxy S24 Ultra's construction is way thinner and lighter than the Xperia Z5. The Samsung Galaxy S24 Ultra has Android OS, and Xperia Z5 has Android 5.1 OS.
The Sony Xperia Z5 has a much better display than Samsung Galaxy S24 Ultra, although it has a way smaller display, a much lower resolution of 1920 x 1080 pixels and a quite inferior amount of pixels per inch in the display. Sony Xperia Z5 features a much better performing processor than Samsung Galaxy S24 Ultra, because although it has a lower amount of RAM, and they both have the same number of cores, the Sony Xperia Z5 also counts with an additional graphics co-processor.
The Xperia Z5 has just a bit better camera than Samsung Galaxy S24 Ultra, although it has a camera in the back with a lot worse resolution. The Samsung Galaxy S24 Ultra features a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Xperia Z5, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Galaxy S24 Ultra has a superior battery life than Xperia Z5, because it has a 72 percent bigger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.