| Global Score | |
| 90.7 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 9.5 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 14.74 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 Ultra has a general score of 90.7, which is better than Samsung Galaxy Note 4's 81.6 general score. Galaxy S25 Ultra is a extremely lighter and extremely thinner phone than Samsung Galaxy Note 4. Both phones in our current comparison include Android OS, but the Galaxy S25 Ultra has the newer 14 version while Samsung Galaxy Note 4 has Android 5.0, providing you some extra features.
The Galaxy S25 Ultra features a bit more vivid display than Galaxy Note 4, because although it has a just a bit less pixels per inch in the screen, it also counts with a little higher 1440 x 3088 pixels resolution and a larger display. Galaxy Note 4 has a lot better performance than Samsung Galaxy S25 Ultra, because although it has a lower amount of RAM memory and 4 lesser cpu cores (but faster), it also counts with an extra graphics processor.
The Galaxy S25 Ultra has much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage. Galaxy S25 Ultra takes much better photographs and videos than Galaxy Note 4, because it has a lot higher 7680x4320 video resolution, a lot larger diafragm aperture for better photography and videos in poorly lited situations, a way bigger camera sensor taking more light and vivid colors and a lot more MP back facing camera.
The Samsung Galaxy S25 Ultra counts with a very superior battery lifetime than Samsung Galaxy Note 4, because it has a 55 percent greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.