| Global Score | |
| 90.7 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 14.74 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.8 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S25 Ultra is much better than Samsung Galaxy S4, with a 90.7 score against 79. Samsung Galaxy S25 Ultra is a much lighter and noticeably thinner device than Samsung Galaxy S4. These phones work with Android OS, but the Samsung Galaxy S25 Ultra has newer 14 version and Samsung Galaxy S4 has Android 4.4 version.
The Galaxy S4 has a much better hardware performance than Galaxy S25 Ultra, because although it has less RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with an additional graphics processing unit. The Galaxy S25 Ultra has a better display than Samsung Galaxy S4, because it has a way larger display, a way higher 1440 x 3088 pixels resolution and a little bit higher pixel density.
Galaxy S25 Ultra counts with a much better memory capacity to install applications and games than Galaxy S4, because although it has no external memory card slot, it also counts with 192 GB more internal storage capacity. Galaxy S25 Ultra features a way better battery lifetime than Samsung Galaxy S4, because it has a 5000mAh battery capacity instead of 2600mAh.
The Samsung Galaxy S25 Ultra features a way better camera than Samsung Galaxy S4, because it has a much bigger camera aperture for better images and videos in low light situations, a back-facing camera with a much better 200 mega-pixels resolution, a much higher 7680x4320 video resolution and a much larger back-facing camera sensor taking more light and vivid colors.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.