| Global Score | |
| 90.7 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 14.74 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.8 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 Ultra is much better than Galaxy S5, with a 90.7 score against 80.8. Both devices in this comparison have Android OS (operating system), but the Galaxy S25 Ultra has the previous 14 version while Galaxy S5 has Android 4.4.2 version. The Galaxy S25 Ultra body is extremely thinner and notably lighter than Galaxy S5.
Galaxy S5 counts with a very superior hardware performance than Samsung Galaxy S25 Ultra, because although it has an inferior number of cores (but faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. The Galaxy S25 Ultra features a bit sharper display than Galaxy S5, because although it has a little less pixels per screen inch, it also counts with a much higher resolution of 1440 x 3088px and a way larger screen.
The Galaxy S25 Ultra counts with much more storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy S5, because although it has no SD extension slot, it also counts with 224 GB more internal memory capacity. The Galaxy S25 Ultra has a much longer battery lifetime than Galaxy S5, because it has a 79 percent more battery capacity.
The Samsung Galaxy S25 Ultra captures a lot better photographs and videos than Galaxy S5, because it has a much higher video resolution, a back facing camera with a way higher 200 megapixels resolution, a lot bigger back camera sensor providing a much better image quality and a lot larger camera aperture to capture better captures in low-light environments.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.