| Global Score | |
| 90.7 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/1.80 aperture |
| 24.00mm focal length | 24.00mm focal length |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 14.74 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.8 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S25 Ultra has an overall score of 90.7, which is better than the Xperia Z5's 77.6 score. These phones come with Android operating system, but the Samsung Galaxy S25 Ultra has the newer 14 version and Xperia Z5 has Android 5.1, giving some extra features and performance improvements. Samsung Galaxy S25 Ultra's body is much lighter and a lot thinner than Xperia Z5.
The Xperia Z5 has a very superior processing power than Galaxy S25 Ultra, because although it has a smaller amount of RAM, and they both have a Octa-Core processing unit, the Xperia Z5 also counts with a graphics processing unit. The Samsung Galaxy S25 Ultra has a more vivid screen than Xperia Z5, because it has a really larger display, a just a bit higher pixels number per inch of display and a way higher resolution of 1440 x 3088 pixels.
Samsung Galaxy S25 Ultra has a lot better camera than Sony Xperia Z5, because it has a lot larger back-facing camera sensor which provides a much higher image and video quality, a lot higher video quality, a bigger camera aperture to capture better low-light photography and video and a way more MP back camera.
Galaxy S25 Ultra counts with a much better storage capacity for applications and games than Xperia Z5, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity. Samsung Galaxy S25 Ultra features a really longer battery duration than Sony Xperia Z5, because it has 5000mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.