| Global Score | |
| 82.6 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | HTC |
| Android 14 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | S-LCD 3 |
| 416 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 27.80mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 12.54 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 5.92 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S25 has a score of 82.6, which is just a bit better than the HTC One M9's 77.7 score. The Galaxy S25 design is much lighter and noticeably thinner than the HTC One M9. Both phones in our current comparison have Android OS, but Galaxy S25 has the newer 14 version and HTC One M9 has Android 5.0, providing you some extra features and improved performance.
The Samsung Galaxy S25 has a bit better looking screen than HTC One M9, because although it has a bit worse display pixel density, it also counts with a slightly better 1080 x 2340 pixels resolution and a bigger display. The Galaxy S25 counts with much more memory to store more apps and games than HTC One M9, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage.
The HTC One M9 counts with a much powerful processing unit than Samsung Galaxy S25, because although it has a lower amount of RAM, and they both have 8 processing cores, the HTC One M9 also counts with a 64 bits CPU and an additional graphics processing unit. Galaxy S25 has a very superior battery lifetime than HTC One M9, because it has 4000mAh of battery capacity instead of 2840mAh.
The Samsung Galaxy S25 counts with a very superior camera than HTC One M9, because it has a much higher video quality, a lot bigger sensor taking much higher quality pictures, a larger aperture to capture better low-light photography and a back camera with way more MP.
Although Samsung Galaxy S25 is a better device, it costs a lot more than HTC One M9, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the HTC One M9. So if you want that extra specs and features, you can buy the Samsung Galaxy S25, but if you don't you can save some money and get the HTC One M9, letting go some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.