| Global Score | |
| 82.6 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 800.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.5 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 416 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.40 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 12.54 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 5.92 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S25 has a general score of 82.6, which is just a bit better than the LG G3's 76.4 global score. The Galaxy S25 is a a lot lighter and a lot thinner device than LG G3. These phones use Android OS, but the Galaxy S25 has a newer 14 version while LG G3 has Android 5.0, counting with a couple additional features and improved performance.
The LG G3 has a lot better performance than Samsung Galaxy S25, because although it has lesser RAM memory and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with a GPU. LG G3 features just a bit better screen than Galaxy S25, because although it has much more opaque display and a little bit smaller display, it also counts with a better resolution of 2560 x 1440 pixels and a better pixel density.
Galaxy S25 has a superior storage capacity for apps and games than LG G3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 96 GB more internal memory. Samsung Galaxy S25 has better battery performance than LG G3, because it has a 33 percent bigger battery size. Samsung Galaxy S25 takes much clearer photographs and videos than LG G3, because it has a lot better video quality, a much larger aperture for better images and videos in low-light environments, a much bigger camera sensor shooting much higher quality pictures and a back camera with much more MP.
Although Samsung Galaxy S25 is a better device, it is way more expensive than LG G3, and it doesn't have such a good price and quality relation as LG G3. So if you need that extra specs, you can buy the Samsung Galaxy S25, else you can save a couple dollars and buy the LG G3, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.