| Global Score | |
| 82.6 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.7 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 416 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 12.54 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 5.92 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S25 has a score of 82.6, which is just a bit better than Galaxy Note 3's global score of 81.2. Both phones in this comparison come with Android OS, but Galaxy S25 has a newer 14 version while Galaxy Note 3 has Android 5.0, so it provides you lots of additional features. The Galaxy S25 body is a lot lighter and noticeably thinner than Galaxy Note 3.
The Galaxy S25 counts with a little sharper screen than Galaxy Note 3, because it has a little higher resolution of 1080 x 2340, a bit bigger display and a just a little more pixels per display inch. Samsung Galaxy Note 3 features a much better processing power than Samsung Galaxy S25, because although it has lesser cpu cores and a lower amount of RAM, it also counts with an additional graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S25 features a slightly bigger storage for applications, games, photos and videos than Galaxy Note 3, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage capacity. Galaxy S25 features a very superior camera than Samsung Galaxy Note 3, because it has a much bigger back-facing camera sensor capturing more light and vivid colors, a way better 7680x4320 video quality, a camera in the back with lot more mega-pixels and a larger diafragm aperture for better captures and video in poorly lited situations.
Samsung Galaxy S25 has superior battery life than Galaxy Note 3, because it has a 25 percent more battery size.
Although Galaxy S25 is a better device, it costs a lot more money than the Samsung Galaxy Note 3, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Samsung Galaxy Note 3. If you are trying to save some dollars, you can get the Samsung Galaxy Note 3, letting go a couple features, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.