| Global Score | |
| 82.6 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5.7 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 416 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.5 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 12.54 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 5.92 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 has a general score of 82.6, which is slightly better than the Galaxy Note 4's 81.6 overall score. The Galaxy S25 is a a lot thinner and extremely lighter cellphone than the Galaxy Note 4. These devices have Android OS, but Galaxy S25 has a more recent 14 version while Galaxy Note 4 has Android 5.0 version.
Galaxy Note 4 features a much more powerful processor than Samsung Galaxy S25, because although it has lesser CPU cores and 5 GB lesser RAM, it also counts with a GPU. Galaxy S25 counts with just a bit better looking screen than Samsung Galaxy Note 4, because although it has a little bit lower screen density and a quite lower resolution of 1080 x 2340 pixels, it also counts with a little bit larger screen.
Samsung Galaxy S25 features a very superior camera than Samsung Galaxy Note 4, because it has a larger diafragm aperture to take better low-light photos and video, a camera in the back with a much better resolution, a lot bigger back camera sensor capturing more light and vivid colors and a much higher 7680x4320 video definition.
The Galaxy S25 has a way bigger memory for games and applications than Galaxy Note 4, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 96 GB more internal storage capacity. Galaxy S25 has greater battery duration than Galaxy Note 4, because it has a 24 percent bigger battery capacity.
Although Galaxy S25 is a better device, it costs a lot more money than Galaxy Note 4, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Galaxy Note 4. If you are trying to save some money, you can get the Galaxy Note 4, giving up a couple features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.