| Global Score | |
| 82.6 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 800.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.2 inches | 5 inches |
| 2340 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 416 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.7 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.64 inches (1/1.56") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 12.54 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4000mAh Li - Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 5.92 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S25 has a score of 82.6, which is just a bit better than Samsung Galaxy S4's overall score of 79. Both of these phones work with Android operating system, but Galaxy S25 has a newer 14 version and Samsung Galaxy S4 has Android 4.4, offering some additional features. The Galaxy S25 body is much lighter and way thinner than the Samsung Galaxy S4.
Galaxy S4 features a lot better processing power than Galaxy S25, because although it has less RAM and a lower number of cores (although faster), it also counts with an additional graphics processing unit. Galaxy S25 has a little bit better screen than Galaxy S4, because although it has a quite worse pixel density, it also counts with a little bit higher resolution of 1080 x 2340 and a larger display.
Samsung Galaxy S25 features a little bit better storage to install applications and games than Samsung Galaxy S4, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory. The Galaxy S25 counts with a lot better camera than Samsung Galaxy S4, because it has a much larger back-facing camera sensor capturing way better quality photographs, a way higher video definition, a larger diafragm aperture and a way more MP back-facing camera.
Galaxy S25 features a much longer battery performance than Samsung Galaxy S4, because it has a 4000mAh battery capacity.
Although Galaxy S25 is a better device, it costs a lot more money than Galaxy S4, and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy S4. If you want to save a few dollars, you can get Galaxy S4, and give up some specs and features, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.